Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdravotní hrozby překračují hranice

Nemoci, ale i nebezpečné potraviny nebo otrávené nápoje nás ohrožují bez ohledu na hranice. Evropská unie připravuje zcela nová a přísnější pravidla. Jejich cílem je zmenšit riziko poškození zdraví lidí a přinutit členské země k větší spolupráci při ochraně zdraví.  

V rámci jednotného vnitřního trhu mezi jednotlivými členskými zeměmi Evropské unie můžeme snadno cestovat a snadno obchodovat z jedné země do druhé. Tuto nespornou výhodu však doprovází i riziko. Spolu s lidmi se přes hranice snadno přenáší choroby. Vedle kvalitního zboží a potravin přechází přes hranice také škodlivé či jedovaté potraviny. Aktuální tragédie s otráveným alkoholem je toho vynikajícím, jakkoli nechtěným příkladem.

Evropská komise navrhla nový předpis, jehož cílem je standardizovat a posílit kapacity a struktury Evropské unie pro účinnější reagování na vážné přeshraniční zdravotní hrozby. 

Cíle navrhovaného předpisu můžeme stručně rozdělit na (1) oblast koordinace plánování, připravenosti a budování kapacit včetně dopravy, energetiky, civilní ochrany a společného zadávání zakázek na lékařská protiopatření, (2) oblast zajištění informací a posouzení rizik, (3) systém včasného varování a reakce na závažné zdravotní hrozby, (4) koordinaci při posuzování konkrétního rizika a (5) vytvoření stálého výboru pro zdravotní bezpečnost.

Doposud řeší právní předpisy EU pouze oblast přenosných nemocí. Podle stávajících předpisů a dohod musí všechny státy oznamovat Světové zdravotnické organizaci všechny události, které mohou představovat ohrožení veřejného zdraví. V rámci Evropské unie však žádná taková povinnost není. Systémy včasného varování a další formy mezistátní výměny informací a spolupráce fungují na dobrovolné bázi. 

Stejně tak je tomu v oblasti posuzování a vyhodnocování rizik. Neexistuje žádná koordinace, každý stát sám vyhodnocuje zdravotní rizika. Není žádný legislativní prostor pro koordinované či společné vyhodnocování rizika, pro koordinaci prevence nebo pro společné postupy v léčbě.

Součástí návrhu je také společný postup při výběrových řízeních a nákupu očkovacích látek při případné pandemii. Vychází ze zkušeností z roku 2009, kdy hrozila pandemie chřipky N1H1. Jednotlivé členské státy nakupovaly očkovací látky v různém množství a za různých podmínek, mimo jiné i za rozdílné ceny. Společný postup by měl zaručit pro všechny členské země srovnatelné podmínky a ceny. Zda země k nákupu za společně dohodnutých podmínek přistoupí zůstane jejím rozhodnutím. Zde je třeba poznamenat, že z pohledu České republiky není tato koordinace ekonomicky přínosná, protože ČR umí nakoupit očkovací látky za lepší ceny než jiné členské země.

Dobrovolná je v současné době i účast členských zemí ve výboru pro zdravotní bezpečnost, který byl zřízen ministry zdravotnictví členských zemí EU v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Neformální povaha výboru nezaručuje dostatečnou míru koordinace reakce v oblasti ochrany veřejného zdraví. 

Má vůbec Evropská unie právo zasahovat do oblasti ochrany veřejného zdraví závazným předpisem regulujícím oblast přeshraničních zdravotních hrozeb? A do jaké míry? Evropská unie je na základě Lisabonské smlouvy o fungování EU (čl. 6) zmocněna podporovat, koordinovat nebo doplňovat opatření členských států v oblasti ochrany a zlepšování lidského zdraví.Její činnost musí pokrývat sledování vážných přeshraničních zdravotních hrozeb, včasné varování před nimi a boj proti nim (čl. 168). Současně však v souladu s principy subsidiarity by opatření EU mělo vylučovat jakoukoli harmonizaci právních předpisů jednotlivých členských zemí a respektovat jejich odpovědnost za ochranu zdraví a organizaci poskytování zdravotních služeb. Je zřejmé, že zdravotní hrozby a ohrožení veřejného zdraví mají nadnárodní rozměr. Opatření v oblasti veřejného zdraví proto musí být koordinována.

Navrhované nařízení se vztahuje na přenosné nemoci, antimikrobiální rezistence a infekce spojené se zdravotní péčí, biotoxiny a jiná toxická biologická činidla, hrozby chemického původu, hrozby související s životním prostředím a další neznámé hrozby. Nevztahuje se na hrozby vyvolané ionizujícím záření, protože těm se věnují jiné předpisy.

Členské státy budou muset koordinovat své postupy při vytváření kapacit v oblasti vážných zdravotních hrozeb, a to jak sledování a vyhodnocování rizik a varování před nimi, tak reakce na ně. Země budou muset konzultovat své národní plány připravenosti na vážné zdravotní hrozby s Evropskou komisí.

Nařízením se zřizuje síť pro epidemiologický dozor. Tato síť zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými zeměmi, Evropskou komisí a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí. V rámci této sítě musí orgány členských zemí používat jednotné definice případů. 

Vedle toho vyváří nařízení systém rychlého varování jako infrastrukturu pro vydávání varovných hlášení. Pro všechny země bude povinností předat varovné hlášení do tohoto systému současně s hlášením Světové zdravotnické organizaci. 

Důležitou kapitolou navrhovaného předpisu je povinnost koordinované reakce. Každý stát, který zamýšlí přijmout opatření v oblasti veřejného zdraví, musí toto plánované opatření předem konzultovat s ostatními státy a Evropskou komisí. Současně může každý takový stát požádat ostatní členské státy o pomoc.

Nařízení, které navrhla Evropská komise a které je právě projednáváno v Evropském parlamentu, obsahuje pochopitelně celou řadu dalších ustanovení. Mimo jiné dává právě Evropské komisi značné pravomoci pro vydávání prováděcích předpisů. Výsledné znění předpisu, který bude velmi pravděpodobně přijat, může být během jednání v parlamentu i v Evropské radě pozměněno.

Ačkoli se jedná o značně technickou normu, navíc v citlivé oblasti zdraví, vyvolá zcela jistě diskusi o dalším předávání pravomocí z národní úrovně “do Bruselu”. Zcela jistě tomu tak je. Při schvalování navrženého nařízení budeme zvažovat na jedné straně zachování suverenity jednotlivých členských zemí, a na druhé společný zájem o ochranu zdraví obyvatel. Osobně budu podporovat takové řešení, které umožní z evropské úrovně podporovat jednotlivé země a jejich spolupráci. Zcela jistě je prospěšné vytváření fungující infrastruktury pro komunikaci, rychlé varování a spolupráci při vyhodnocování a sledování rizik. Jistým pochybnostem se neubráníme u návrhu na vytvoření nového orgánu. Různé, i protichůdné zájmy mohou mít jednotlivé země v oblasti navrhovaných společných tendrů na očkovací látky a podobně.

Věřím, že na konci legislativního procesu budeme mít v EU užitečný předpis, který nám bude pomáhat v závažných situacích ohrožení zdraví. Tragické události kolem metanolu v České republice bohužel ukazují, že stávající stav mezinárodní spolupráce je v této oblasti zoufale nedostatečný, což mělo bezpochyby tragické následky. Pokud se podaří přijmout dobré nařízení, při další podobné tragédii by mohly být nejen ekonomické škody, ale především následky na zdraví a životech menší.

 

 

Autor: Milan Cabrnoch | středa 26.9.2012 18:33 | karma článku: 6,54 | přečteno: 727x
  • Další články autora

Milan Cabrnoch

Evropská unie poručí i přírodě

Causa Veverka se vrací do Evropského parlamentu. Evropská unie plánuje nařídit členským zemím fyzickou likvidaci těch rostlinných a živočišných druhů, které na jejich území nejsou dle úředníků Komise původní.

24.1.2014 v 12:11 | Karma: 27,43 | Přečteno: 1157x | Diskuse| Ostatní

Milan Cabrnoch

VZP ztrácí pojištěnce od svého vzniku

Jedině zdravotní knížky odchod pojištěnců zastavily. Jak je z čísel zřejmé, VZP pojištěnce ztrácí stále. Jedinou výjimkou je rok 2010, tedy rok, kdy vedení VZP využívalo jako konkurenční výhodu své elektronické zdravotní knížky. Díky jejich nabídce VZP nejen že pojištěnce neztratila, ale naopak se jejich počet zvýšil.

23.1.2014 v 13:23 | Karma: 11,91 | Přečteno: 756x | Diskuse| Ostatní

Milan Cabrnoch

Zdravotní knížky nástrojem konkurence pojišťoven

Elektronické zdravotní knížky se stále jasněji stávají nástrojem konkurence mezi zdravotními pojišťovnami. Pojišťovny lákají pojištěnce, když jim poskytují užitečnou a prospěšnou službu - přístup k jejich informacím o zdravotním stavu i o jejich pojištění. A funguje to.

16.1.2014 v 11:40 | Karma: 9,82 | Přečteno: 380x | Diskuse| Ostatní

Milan Cabrnoch

Záruky pro mladé: Právo na práci?

Nepřiměřená zákonná ochrana zaměstnanců chrání nezaměstnané před získáním práce. Socialisté v Evropském parlamentu navrhují zavést právo na práci. V tuto chvíli pro mladé nezaměstnané. Namísto podpory vzdělávání a větší pružnosti pracovně právních vztahů prosazují právo na práci, tedy povinnost pro zaměstnavatele či stát nabídnout každému mladému nezaměstnanému pracovní místo. Myslet si, že se dá nařízením vytvořit pracovní místo je utopie. Nařízeným právem na práci se pouze utratí další peníze z rozpočtu a ještě více oslabí odpovědnost mladých lidí za vlastní budoucnost.

16.1.2013 v 11:31 | Karma: 19,08 | Přečteno: 1532x | Diskuse| Ostatní

Milan Cabrnoch

Kouření omezíme svobodným rozhodnutím občana, ne regulací výroby

Návrh novely tabákové směrnice chce dále snížit počet kuřáků. Namísto podpory svobodného rozhodnutí se soustředí na další a další regulace výroby a prodeje. Namísto, abychom suverénního občana varovali, poskytovali mu informace a pomáhali mu správně se rozhodnout, chceme ho odrazovat hnusnými obaly a strašit ošklivými obrázky.

20.12.2012 v 21:48 | Karma: 14,76 | Přečteno: 703x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Finský vládní poslanec se opil a vystřelil. Ponese následky, vzkázala šéfka strany

27. dubna 2024  14:23

Finský poslanec z krajně pravicové Strany Finů, která je součástí nynější vlády, se v pátek zapletl...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 906x
Dětský lékař, politik zabývající se sociální a zdravotní tématikou, dříve náměstek ministra zdravotnictví, poslanec a nyní poslanec Evropského parlamentu za ODS.